Strona główna » Księżniczki niekoniecznie odchodzą w niebyt, czyli rzecz o wyborze dywanu dla dziewczynek

Księżniczki niekoniecznie odchodzą w niebyt, czyli rzecz o wyborze dywanu dla dziewczynek

  • by

Od strony aranżacyjnej, dywan pełni rolę dekoracyjną i stylizacyjną. W przypadku dywanów dziecięcych istotną rolę odgrywa również funkcjonalizm i bezpieczeństwo. Wybierając dywan dla dziewczynki, pole manewru rodzica jeszcze bardziej się zawęża. Jaki model będzie zatem najlepszy dla bardzo młodej kobiety?

Dywan i jego funkcje

Jak wybrać dywan dla dziewczynki? Przede wszystkim trzeba uwzględnić, jakie będzie on pełnił funkcje. W przypadku rozwiązań oferowanych dla pokoju dziecięcego. musi on:

– łączyć się stylizacyjnie z resztą aranżacji dziewczęcego pomieszczenia,

– zapewniać maksymalną izolację termiczną od zimnej podłogi,

– zapewniać optymalną przewodność w przypadku ogrzewania podłogowego,

– być jednolity kolorystycznie; w przypadku małych dziewczynek warto postawić na delikatny, pastelowy róż lub inne, dziewczęce kolory,

– zapewniać stabilne oparcie na podłodze; zbyt śliski spód dywanu może utrudnić zabawę, a nawet zagrozić bezpieczeństwu dziecka.

Poza tym dywan dla dziewczynki nie powinien mieć zbyt długiego włosia. Popularne modele shaggy prezentują się co prawda bardzo ciekawie, ale ich zbyt długie włosie znacznie utrudnia zabawę. W efekcie dziecko bawi się poza dywanem, co oczywiście wypacza sens jego zakupu.

Stylizacja, czyli słów kilka o kolorach

Wybierając dywan dla dziewczynek, warto zwrócić uwagę na jego kolorystykę. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, doskonale czują się w otoczeniu stylizowanym na:

– delikatny róż,

– pastelowe odcienie fioletu,

– biel, beż, a nawet szarość.

Dlatego dywany dla dziewczynek powinny być utrzymane mniej więcej w tym kolorze. Oczywiście należy przy tym uwzględnić kolorystykę ścian, która zwykle utrzymana jest w dość delikatnej tonacji. Mimo to nie trzeba od razu przemalowywać całego wnętrza. Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest postawienie na kolorowe dodatki, z których jeden może mieć postać dywanu dla dziewczynki. 

Dywan dla dziewczynki może mieć też bardzo bogato zdobioną formę, ale trzeba mieć na uwadze, że motyw księżniczek i innych, bajkowych postaci, może już po kilku latach”wyjść z mody.

Miasto = motyw uniwersalny

Dziewczynki będą bardzo zadowolone z typowego dywanu – miasta. Jest to dość znana forma dekoracji wnętrza, która sprawdza się już od co najmniej dwóch pokoleń. Na dywanie utrzymanym w „miejskiej” kolorystyce, można budować własne konstrukcje domów, infrastruktury miejskiej i prowadzić ruch drogowy. 

Poza tym dywan utrzymany w tej kolorystyce doskonale sprawdza się jako narzędzie dydaktyczne. Można go wykorzystać w roli pomocy w trakcie nauki zasad poruszania się po drodze, przechodzenia przez przejścia dla pieszych, a nawet poznawania zasad życia w mieście i poza nim. 

Kilka słów podsumowania

Wybierając dywan dla dziewczynek, warto pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach. Po pierwsze, musi być on funkcjonalny i bezpieczny. Po drugie, jego stylizacja powinna odpowiadać dziewczęcym potrzebom. Pod tym względem najlepiej skonsultować się z samą zainteresowaną, choć na pewnym etapie rozwoju, może być to jeszcze trudne.