Strona główna » Usuwanie plam z dywanu

Usuwanie plam z dywanu

 • by

Rozlałeś czerwone wino, kawę lub tłustą substancję na dywan. Co powinieneś zrobić? Pozostawienie go nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nigdy nie usuniesz z dywanu wyschniętej plamy. Powinieneś zrobić zanim plama wniknie głęboko we włókna i zniszczy dywan. Możesz być mile zaskoczony, jak wiele domowych sposobów jest lepszych do usuwania plam z dywanów niż kupione w sklepie odplamiacze.

Pierwszy krok w kierunku usunięcia plamy

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w celu usunięcia plamy, jest próba usunięcia jej papierowym ręcznikiem lub innym materiałem chłonnym. To zabierze część płynu z dala od włókien i można wtedy rozpocząć pracę nad plamą. Pamiętaj, że możesz potrzebować używać więcej niż jeden papierowy ręcznik lub inny absorbujący materiał. Nigdy nie pocieraj plam! Jeżeli pocierasz plamę, tylko ją rozprzestrzeniasz w głąb dywanu i tym sposobem masz tylko większy problem.

W niektórych przypadkach może być konieczne użycie noża stołowego do usuwania plam. Na przykład, jeśli smar dostaje się na dywan, nóż stołowy pomoże usunąć górną warstwę tłuszczu i wtedy będziesz musiał tylko pracować na tłuszczu, który jest w dywanie.

Niektóre z technik używanych do plam z dywanu mogą nie zadziałać idealnie przy pierwszej próbie, wtedy trzeba powtórzyć proces, aby wywabić plamę z dywanu. Będziesz wiedzieć, kiedy plama jest całkowicie usunięta, a kiedy należy powtórzyć proces w celu całkowitego usunięcia plamy.

Jak usunąć plamy po kawie lub herbacie z dywanu?

Często pijemy kawę lub herbatę w salonie, a w razie wypadku kawa lub herbata mogą zabrudzić dywan. Zrób pierwszy krok i usuń jak najwięcej kawy lub herbaty. Zapobiegnie to jego rozprzestrzenianiu się i ułatwi późniejsze usuwanie plam. Być może trzeba będzie użyć kilku ręczników papierowych lub innego chłonnego materiału, aby wchłonąć większość kawy lub herbaty.

Nadal będziesz miał plamę po kawie lub herbacie na dywanie, ale możesz ją usunąć używając mieszanki octu, wody i detergentu niewybielającego. Nie używaj detergentu zawierającego wybielacz, ponieważ wybielacz może pogorszyć problem poprzez wybielanie dywanu – plama będzie bardziej widoczna. Należy rozpylić mieszaninę na plamę i ponownie użyć ręczników. Jeśli plama pozostaje, powtórz cały proces.

Inne metody, które możesz wypróbować:

 • Dwie łyżki soli rozpuszczone w occie.
 • W przypadku ciemniejszych plam należy użyć dwóch łyżek boraksu w occie.
 • Ocet jest niesamowitym środkiem do czyszczenia dywanów i może być używany do wielu różnych rodzajów plam, w tym plam z soku owocowego, a nawet rozlanej farby.
 • Innym sposobem na usunięcie plam z kawy lub herbaty z dywanu jest piwo – wystarczy wylać piwo na plamę. Proces trzeba powtórzyć proces kilka razy, aby usunąć plamy, ale zostało udowodnione, że piwo to najleszy środek na plamy z kawy i herbaty.

Jak usunąć plamy po winie z dywanu?

Wino jest kolejnym napojem, który możemy wypić w salonie, a jeśli masz gości, jeden nieostrożny ruch  może być wszystkim, czego potrzeba, aby zrujnować idealny dywan. Na szczęście, jest dobry sposób na pozbycie się czerwonego wina z dywanu, ale będziesz musiał działać szybko.

Jak w przypadku każdego rozlania, należy najpierw osuszyć obszar – wchłonąć większość wina. Dywan nadal będzie mokry, a plama z wina bardzo widoczne, ale to dopiero pierwszy krok – ważny, ponieważ wchłania dużo wilgoci.

Jeśli masz wełniany dywan, istnieją dwie metody, których możesz spróbować. Najpierw spróbuj użyć łagodnego detergentu i wody. Jeśli to nie działa, spróbuj użyć soku cytrynowego, detergentu i wody. Nie używaj amoniaku na wełnianym dywanie, ponieważ może on zniszczyć włókna.

Jeśli masz dywany akrylowe, możesz użyć mieszaniny jednego kubka amoniaku i dwóch litrów wody. Powinno to oczyścić plamy, a amoniak nie ma tak negatywnego wpływu na akrylowy dywan, jak na wełniany dywan.

W obu przypadkach należy użyć gąbki kuchennej i za jej pomocą nanieść płyn czyszczący na plamę. Pamiętaj – nie pocieraj plamy, ponieważ może się ona rozprzestrzeniać w głąb włókien. Kiedy skończysz, należy wchłonąć wilgoć za pomocą ręczników papierowych lub innego chłonnego materiału. Być może trzeba będzie powtórzyć proces kilka razy, ale te metody powinny usunąć plamy z wina.

Sól może również pomóc w usuwaniu plam z dywanów. Najpierw należy użyć zimnej wody i ręczników, aby wchłonąć część wilgoci. Następnie posypać powierzchnię solą i odczekać dziesięć minut. Sól powinna wchłonąć plamę i można ją odkurzyć.

 Zwierzęta domowe a plamy na dywanie

Jeśli zwierzę mieszka w twoim domu, może nie być w stanie utrzymać moczu, a dywan może wydawać się idealnym miejscem do odciążenia się. Jak w przypadku innych plam, należy najpierw usunąć mocz papierowym ręcznikiem lub innym materiałem absorbującym, zanim mocz całkiem wsiąknie w dywan i zapach będzie czuć w domu. Jest kilka sposobów, na które możesz usunąć ten zapach:

 • Ćwierć filiżanki octu z około dwoma litrami ciepłej wody usunie zapach i oczyści plamy.
 • Rozsypać sodę oczyszczoną na zaplamionym obszarze. Soda oczyszczona pochłania wilgoć i jednocześnie dezodoryzuje. Pozostawić do wyschnięcia, a następnie odkurzyć sodę.

Każda z tych metod zadziała – i pozbędziemy się zarówno zapachu, jak i plamy z dywanu. Soda oczyszczona działa też dobrze na wymiociny.

Co z innymi rodzajami plam?

Domowe środki do czyszczenia są prawdopodobnie najlepszym sposobem na usunięcie plam. Niektóre rzeczy znajdują się w każdym i doskonale sprawdza się, gdy potrzebujemy szybko pozbyc sie plam: 

 • Borax może oczyścić wiele plam. Możesz użyć boraksu samodzielnie lub spróbować użyć mieszanki równych części octu i wody z mydłem na boraksie. Gdy obszar wyschnie należy odkurzyć dywan
 • WD-40 jest używany do wielu celów, ale może być doskonałym środkiem do usuwania plam – może nawet usuwać plamy z atramentu. Spryskaj nim plamę i poczekaj minutę lub dwie, a następnie osusz ją. Być może trzeba będzie powtórzyć proces, aby pozbyć się plamy atramentu z dywanu.
 • Nadtlenek wodoru może być doskonałym środkiem czyszczącym plamy. Wymieszać go z odrobiną pasty do zębów i wcierać miękką ściereczką.
 • W przypadku plam z krwi wypróbuj mieszankę środka zmiękczającego mięso i zimnej wody. Nie używaj ciepłej lub gorącej wody, ponieważ spowoduje to krzepnięcie krwi.

Prawie każdą plamę można usunąć za pomocą artykułów gospodarstwa domowego. Ocet może być najlepszym wyborem, ale powinien być rozcieńczony. Możesz również użyć szczoteczki do zębów, aby usunąć trudne plamy. Nylonowa szczoteczka do zębów może dostać się głęboko w włókna dywanu i pomóc w usuwaniu uporczywych plam.

Gdy usuwasz plamy z dywanu musisz pamiętać o 3 rzeczach:

 1. Działaj szybko
 2. Osusz powierzchnię – trzeba szybko usunąć wilgoć.
 3. Użyj odpowiedniego produktu do plamy.

Pamiętaj też, że niektóre plamy nie znikną natychmiast. Być może trzeba będzie powtórzyć proces kilka razy, ale plamy w końcu znikną całkowicie. Lepiej jest pracować trochę ciężej niż ukrywać plamy krzesłem lub wymieniać dywan.